بومى ایران سوئیس اسلامی آمریکا وزارت خارجه

بومى: ایران سوئیس اسلامی آمریکا وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار بین الملل ، کارنامه سیاست‌های پنج‌ساله عربستان فاجعه‌بار است&quot، &quot

یک تحلیل‌گر آلمانی سیاست‌ها و هدف‌گذاری‌های عربستان در سال‌های اخیر را سرشار از شکست و ناکامی ارزیابی می‌کند. به باور او عربستان در اغلب سیاست‌های منطقه‌ای خود

، کارنامه سیاست‌های پنج‌ساله عربستان فاجعه‌بار است&quot، &quot

"کارنامه سیاست های پنج ساله عربستان فاجعه بار است"

عبارات مهم : ایران

یک تحلیل گر آلمانی سیاست ها و نشانه گذاری های عربستان در سال های اخیر را سرشار از شکست و ناکامی ارزیابی می کند. به باور او عربستان در اغلب سیاست های منطقه ای خود در پنج سال گذشته ناکام بوده هست.

به گزارش ایسنا، دویچه وله نوشته است: بااهمیت ترین سیاست ها و برنامه های اعلام شده است منطقه ای رهبران عربستان سعودی در سال های اخیر کدام اند و این کشور پادشاهی که داعیه رهبری کشورهای عربی را دارد تا چه حد در پیشبرد این برنامه ها و رسیدن به اهدافش کامیاب بوده است.

، کارنامه سیاست‌های پنج‌ساله عربستان فاجعه‌بار است&quot، &quot

این پرسشی است که اشتفان بوخن، همکار مجله سیاسی “پانوراما” در کانال یک تلویزیون آلمان مطرح کرده و می کوشد به آن پاسخ دهد. مقاله تحلیلی بوخن راجع به اوضاع عربستان پنج شنبه در وب سایت “قنطره” از رسانه های وابسته به دویچه وله انتشار یافته است.

بوخن می نویسد تحقیق آزادانه در عربستان ناممکن است و روزنامه نگاران خارجی در عالی ترین حالت تنها با همراهی ماموران دولتی می توانند در این کشور تردد کنند. او می افزاید به رغم این به سادگی می توان بیلان سیاست های پنج سال گذشته عربستان را ارائه کرد.

یک تحلیل‌گر آلمانی سیاست‌ها و هدف‌گذاری‌های عربستان در سال‌های اخیر را سرشار از شکست و ناکامی ارزیابی می‌کند. به باور او عربستان در اغلب سیاست‌های منطقه‌ای خود

به اعتقاد این تحلیل گر آلمانی جهت این کار کافی است نشانه ها و سیاست های منطقه ای عربستان در سال های اخیر را مرور کرد و آنها را با واقعیت های موجود سنجید: «تزارنامه فاجعه بار است.» خلاصه ای ارزیابی های بوخن را در ادامه مرور می کنیم.

ناکامی در سوریه و یمن

در جنگ داخلی سوریه، به عنوان مناسبت آینده ساز خاورمیانه معاصر، نشانه رهبران عربستان سرنگونی رژیم بشار اسد و جایگرینی آن با حکومتی تحت تاثیر سنی ها بود. عربستان با تمام حمایت های سیاسی، مالی و نظامی از بعضی گروه های مخالف حکومت سوریه نه تنها به اهداف خود دست نیافت، که امروز بیش از گذشته از آن دور شده است است.

عربستان در یمن، همسایه به شدت فقیر جنوبی، قصد دارد با کمک نیروی هوایی، شیعیان حوثی را با بمباران از سر راه بردارد و مسیر را جهت منصور هادی، هم پیمان ریاض و معاون پیشین مدیر جمهور هموار کند. این خواسته تا کنون به نتیجه ای نرسیده است.

، کارنامه سیاست‌های پنج‌ساله عربستان فاجعه‌بار است&quot، &quot

ابتدای ماه دسامبر امسال به نظر می رسید مداخله های عربستان در یمن با یک توفیق روبرو شده است و مدیر جمهور سابق یمن، علی عبدالله صالح به اتئلاف با حوثی ها پشت کرده و با عشایر و قبیله های حامی خود به ریاض و متحدانش پیوسته هست؛ ۲۴ ساعت زیاد طول نکشید که این چرخش به بهای جان صالح تمام شد. حوثی ها با کشتن صالح ضعف ریاض را آشکار کردند.

فشار بی حاصل بر قطر

یک تحلیل‌گر آلمانی سیاست‌ها و هدف‌گذاری‌های عربستان در سال‌های اخیر را سرشار از شکست و ناکامی ارزیابی می‌کند. به باور او عربستان در اغلب سیاست‌های منطقه‌ای خود

در تابستان سال گذشته خاندان پادشاهی عربستان دست در دست امارات متحده عربی، بحرین و مصر و با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا علیه قطر وارد عمل شدند. ائتلاف به رهبری عربستان تحریم های شدیدی علیه قطر اعمال کردند و خواستار قطع رابطه دوحه با پایتخت کشور عزیزمان ایران و بستن شبکه خبری الجزیره شدند. این تلاش ثمری به بار نیاورد؛ قطر به زانو درنیامد و الجزیره همچنان فعال است.

سعد حریری و ناکامی “شرم آور”

یکی از ناکامی های “به شدت شرم آور” سیاست های منطقه ای عربستان در ماجرای نخست وزیر لبنان سعد حریری رخ نمود که از نظر ریاض در برابر کشور عزیزمان ایران و شبه نظامیان مورد حمایتش (حزب الله) از قاطعیت کافی برخوردار نیست و سستی نشان می دهد.

، کارنامه سیاست‌های پنج‌ساله عربستان فاجعه‌بار است&quot، &quot

قدرت پادشاهی عربستان ابتدا تا آنجا کفایت کرد که حریری را مجبور به اعلام کناره گیری در برابر دوربین تلویزیون کند. ولی ریاض خیلی سریع عقب کشید؛ سعد حریری به لبنان بازگشت و استعفای خود را بعد گرفت.

مصر و سیسی

آیا می توان تلاش عربستان جهت سرپا نگه داشتن حکومت عبدالفتاح سیسی در مصر با صرف میلیاردها دلار را به عنوان نقطه ای روشن در کارنامه سیاست های منطقه ای ریاض تلقی کرد؟ آیا در اینجا هنوز شیوه قدیمی “دیپلماسی کیسه پول” عمل می کند؟ در این باره می توان نظرهای متفاوتی داشت، ولی زنجیره های ناکامی های سیاست های منطقه ای عربستان قابل چشم پوشی نیست.

عبارت “رقابت میان کشور عزیزمان ایران و عربستان به عنوان قدرت های منطقه ای” در رسانه ها بسیار رواج یافته و تقریبا تمام مفسران و تحلیل گران پرسشها سیاست خارجی در مورد آن حرف می زنند و می نویسند. در این عبارت اغلب ابهامی نهفته است: در مفهوم “رقابت” بوی برابری به مشام می رسد که در دنیای واقعی سیاست نمی توان از آن حرف زد. به اعتقاد بوخن در کارزار نظامی و دیپلماسی خاورمیانه، کشور عزیزمان ایران برتر به نظر می رسد.

اشتفان بوخن اعتقاد است عربستان می کوشد در همراهی با سیاست های ضد ایرانی مدیر جمهور آمریکا دونالد ترامپ و نزدیکی با اسرائیل جهت بیرون آمدن از مخمصه های خود راهی بیابد، ولی جهت این کار مجبور به پرداخت هزینه های هنگفتی می شوند. او خوش بینی هایی که راجع به برنامه های اصلاحی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان جهت آینده این کشور ابراز می شود را نیز چندان موجه نمی داند.

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | ایرانی | عربستان | عربستان سعودی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs