بومى ایران سوئیس اسلامی آمریکا وزارت خارجه

بومى: ایران سوئیس اسلامی آمریکا وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی در قبال افغانستان یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است / ظریف در مجلس

وزیر امور خارجه با اشاره به دو یادداشت اعتراضی به دولت افغانستان و دعوت از وزیر این کشور به وزیر خارجه درباره‌ی پرداخت حقابه‌ی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

در قبال افغانستان یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است / ظریف در مجلس

ظریف در مجلس: در قبال افغانستان یک مسیر باقی می ماند که آن عمل متقابل است

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه با اشاره به دو یادداشت اعتراضی به دولت افغانستان و دعوت از وزیر این کشور به وزیر خارجه راجع به ی پرداخت حقابه ی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از رودخانه هیرمند و حریررود گفت: از دولت افغانستان توقع داریم قبل از این که کشور عزیزمان ایران ناگزیر به اقدام متقابل شود، به نیازهای به حق و قانونی جمهوری اسلامی در عنوان حقابه توجه کند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در پاسخ به پرسش دهمرده نماینده زابل در خصوص علت انجام نشدن کارها جدی راجع به ی حقابه کشور عزیزمان ایران از رودخانه هیرمند از افغانستان گفت: عنوان حقابه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از رودخانه هیرمند و حریررود دو موضوعی است که سال ها مساله ی دولت کشور عزیزمان ایران و افغانستان بوده است.

وی افزود: قرارداد 1351 بعد از ده ها سال مذاکره و گفت وگو به نتیجه رسیده هست. این از موضوعاتی است که کشور عزیزمان ایران به صورت جدی پیگیری کرده و تاکنون 16 بار جلسه خاص حقابه هیرمند را بررسی کرده اند. در سفرهای روسای جمهور کشور عزیزمان ایران و افغانستان این عنوان همواره مورد بحث جدی با دولت افغانستان بوده است.

در قبال افغانستان یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است / ظریف در مجلس

وی با بیان این که مسئله آب کشور و سیستان و بلوچستان تنها از طریق حقابه حل شدنی نیست گفت: این عنوان به برنامه جامع نیاز دارد؛ البته وزارت خارجه به وظایفش در این باره عمل کرده و عمل می کند.

وزیر امور خارجه یاد آور شد: در سفری که سال گذشته به افغانستان داشتم با اشرف غنی مدیر جمهور این کشور دیدار داشته و در نهایت توافق شد که کمیته های پنج گانه ای جهت بررسی مباحث مختلفی بین کشور عزیزمان ایران و افغانستان تشکیل شود. روابط ما در یک مجموعه و بسته دیده شده است که حقابه هم یکی از مباحث آن هست. کمیته خاص ای جهت بحث آب داشتیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به دو یادداشت اعتراضی به دولت افغانستان و دعوت از وزیر این کشور به وزیر خارجه درباره‌ی پرداخت حقابه‌ی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

به گفته ی وی، از 5 کمیته 3 کمیته به نتیجه رسیده و منتظر تعیین وظیفه دو کمیته دیگر هستیم تا به نتیجه برسند. مجموعه ی توافقات جامع راهبردی بین کشور عزیزمان ایران و افغانستان در این 5 کمیته در نظر گرفته شده است است.

وی افزود: یکی از این سه کمیته، کمیته آب است که از طرف کشور عزیزمان ایران آقای عراقچی معاون وقت حقوقی وزارت خارجه ریاست آن را به عهده داشت که عنوان به نتیجه رسیده هست. در حوزه هیرمند افغانستان تعهد کرد که حقابه کشور عزیزمان ایران احترام بگذارند. در حوزه هامون نیز تعهد کرد که آب هامون تامین شود. روش های متفاوت و پرسشها مورد مطالعه قرار گیرد. همکاری صورت گیرد تا به سمت رژیم حقوقی جهت حریر رود حرکت کنیم تا عنوان در دراز مدت حل شود.

وزیر خارجه ادامه داد: براساس قرارداد 1351 میزان حقابه کشور عزیزمان ایران از هیرمند در ماه های اسفند و فروردین بسیار ناچیز و حتی کمتر از سال های خشک و کم آب بوده هست. این جهت ما قابل قبول نبود لذا دو یادداشت اعتراضی جهت دولت افغانستان ارسال کرده و سفیر افغانستان را به وزارت خارجه دعوت نموده و عنوان را مطرح کردیم.

در قبال افغانستان یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است / ظریف در مجلس

ظریف افزود: اکنون یک مسیر باقی می ماند که آن عمل متقابل است یعنی اقدامی در جهت سختگیری در بعضی حوزه ها جهت افغانستان صورت گیرد؛ لذا ما از دولت افغانستان توقع داریم که قبل از آنکه جمهوری اسلامی ناگزیر به اقدام متقابل شود نیازهای بحق و قانونی کشور عزیزمان ایران را مورد توجه قرار دهد.

وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه اجلاس کمیساران آبی کشور عزیزمان ایران و افغانستان در پایتخت کشور عزیزمان ایران به زودی برگزار خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه اجلاس قبلی در زرند برگزار شده است اکنون باید این اجلاس در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شود. قبل ازآن باید کمیساران کشور عزیزمان ایران و افغانستان از محل مورد نظر دیدار کنند چون حقابه داده شده است بسیار ناچیز بوده است البته افغانستان اعلام کرده که در پنج استانش دچار کم آبی شده است است.

وزیر امور خارجه با اشاره به دو یادداشت اعتراضی به دولت افغانستان و دعوت از وزیر این کشور به وزیر خارجه درباره‌ی پرداخت حقابه‌ی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران

وزیر خارجه با بیان اینکه سیستان و بلوچستان به پنج تا هفت میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد، گفت: حقابه هیرمند تنها 720 میلیون متر مکعب آب سیستان را تامین می کند، باید عنوان هامون نیز مورد پیگیری قرار گیرد تا پرسشها گرد و غباری برطرف شود. این نشان می دهدکه نیاز به برنامه جامعی وجود دارد، باید تمامی تلاش به کار گرفته شود تا این مسئله حل شود.

ظریف در عین حال گفت: ما اکنون یک راه در پیش داریم و آن اقدام متقابل است این یعنی به حوزه های دیگر افغانستان فشارآورده بود که این تنها اهرم درحوزه دیپلماسی هست. ما امیدواریم افغانستان ما را مجبور به اعمال فشار نکند و به نیازهای همسایه بزرگ خود یعنی کشور عزیزمان ایران توجه کند که همواره توجه خاص ای به این کشور داشته است.

در قبال افغانستان یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است / ظریف در مجلس

وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه تمرکز این وزارتخانه به احیای شرق کشور هست، گفت: ما می خواهیم تا بهار را زنده کرده و اقداماتی در مسیر بزرگراه شمال به جنوب و مسیر جنوب به غرب ایجاد کنیم که امیدواریم این کارها در بلندمدت منجر به تقویت و توسعه منطقه شود.

وی با تاکید براینکه نیاز به برنامه جامعی راجع به تامین آب سیستان و بلوچستان هستیم، گفت: وزارت خارجه در حد توانش دراین راستا فعالیت می کند ولی در نهایت اقدام آخرعمل متقابل و فشار سیاسی هست. قطعا قبل از اجلاس پایتخت کشور عزیزمان ایران باید کمیسارای آب از محل دیدار کنند.

واژه های کلیدی: ایران | افغانستان | وزارت خارجه | وزیر امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs